Dzieło Biblijne
III Dzień Biblijny w Gnieźnie (9 X 2010 r.) Drukuj E-mail

III ARCHIDIECEZJALNY DZIEŃ BIBLIJNY

Gniezno, 09 października 2010 r.Mija kolejny rok działalności naszego Stowarzyszenia na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Podejmujemy szereg działań, które mają na celu pogłębianie rozumienia Objawienia Bożego zgodnie z nauką Kościoła, a także formację do duchowości i kultury biblijnej. Wśród celów i zadań Dzieła Biblijnego jest organizowanie konferencji, zebrań, warsztatów, zjazdów, kursów, sympozjów, konwersatoriów, dni skupienia i rekolekcji.

W sobotę, dnia 9 października br., w przededniu X Dnia Papieskiego, przeżywaliśmy kolejny już III Archidiecezjalny Dzień Biblijny w Gnieźnie. Tegoroczne zaproszenie zostało skierowane nie tylko do członków Dzieła Biblijnego, ale także do Władz i mieszkańców Miasta Gniezna, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Duszpasterstwa Rodzin, katechetów, kleryków i wszystkich, którzy pragnęli pogłębić swoją zażyłość ze Słowem Bożym.

Spotkanie rozpoczęło się o 9.30 w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Najpierw ks. dr Paweł Podeszwa, Moderator Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej, powitał wszystkich gości przybyłych na spotkanie. W Dniu Biblijnym wzięło udział około 250 osób , którzy przyjechali z wielu miejsc Archidiecezji, niejednokrotnie ze swoimi duszpasterzami, i reprezentowali wyżej wspomniane grupy wiernych. Obecni byli także bp Bogdan Wojtuś, zaproszeni goście – prelegenci: ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, Przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich oraz ks. dr Cezary Korzec, moderator Dzieła Biblijnego w Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Prezydent Miasta Gniezna – p. Jacek Kowalski, Władze seminaryjne, profesorowie PWSD.

Moderator Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej: ks. dr Paweł Podeszwa

Zgromadzeni na III Archidiecezjalnym Dniu Biblijnym

Po powitaniu bp Wojtuś wręczył legitymacje 30 nowym członkom Dzieła Biblijnego, którzy przystąpili do Stowarzyszenia po katechezach biblijnych w ramach prowadzonej Szkoły Słowa Bożego przy parafii pw. św. Floriana w Chodzieży oraz parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM we Wrześni. Aktualnie Dzieło Biblijne w Archidiecezji Gnieźnieńskiej liczy 107 członków.


Następnie wysłuchaliśmy dwóch konferencji biblijnych: ks. prof. dra hab. Waldemara Chrostowskiego (UKSW Warszawa) pt. „Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam (Rdz 2,18) – mężczyzna i kobieta w Bożym planie stworzenia” oraz ks. dra Cezarego Korca (WT Uniwersytetu Szczecińskiego) na temat „Jezus i Samarytanka (J 4): nowa chrześcijańska płodność”.

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski (UKSW, Warszawa)

ks. dr Cezary Korzec (pierwszy z prawej)

Po konferencjach był czas na pytania oraz dyskusję. Ks. prof. Chrostowski podzielił się także osobistym doświadczeniem poznawania Biblii, zachęcając słuchaczy do wytrwałej i konsekwentnej lektury Pisma Św. każdego dnia.


Na koniec zabrał głos bp Bogdan Wojtuś, który podziękował wszystkim gościom za udział w spotkaniu.

Następnie wszyscy udaliśmy się do Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii pod przewodnictwem bpa Wojtusia. U Grobu św. Wojciecha dziękowaliśmy Bogu za wszelkie łaski. W tym roku wypowiedzieliśmy także nasze dziękczynienie za uchwalenie przez Konferencje Episkopatu Polski Niedzieli i Tygodnia Biblijnego, które będą obchodzone odtąd w całym Kościele w Polsce. Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, który ukazał Biblię jako źródło i fundament teologii, ale przede wszystkim życia chrześcijańskiego i posługi kapłańskiej. Na końcu Eucharystii bp Bogdan przekazał pozdrowienia od abpa Józefa Kowalczyka, Metropolity Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski oraz abpa Henryka Muszyńskiego.


Po Eucharystii w Katedrze wszyscy zostali zaproszeni na obiad od refektarza seminaryjnego.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za kolejny dar spotkania z Nim oraz między nami w Jego Odwiecznym Słowie, we wspólnocie modlitwy, radości posiłku.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w naszym Dniu Biblijnym oraz poprzez obecność i zaangażowanie przyczynili się do godnego i owocnego przeżycia tego czasu wspólnej refleksji nad Słowem Bożym, które ma oświecać naszą codzienność.

ks. dr Paweł Podeszwa

Moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

w  Archidiecezji Gnieźnieńskiej

< Poprzedni   Następny >

W skrócie
Sonda
Czy czytałeś w czasie wakacji Biblię?
  
Nowości
Gościmy
Aktualnie jest 76 gości online

Dzieło Biblijne

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team

© Copyright Słowo Biblijne 2006. All rights Reserved. Made in quaint.pl